Otázky a odpovědi
Bitcoin je možné koupit mnoha různými způsoby. Většina lidí dnes získá svůj první bitcoin, nebo jeho část, na některé z internetových směnáren či burz. Jde jednoduše o webové stránky, na kterých si vytvoříte účet, nabijete ho penězi a následně můžete nakupovat. Příkladem mohou být společnosti jako naše směnárna Obchodování.com
Se složitostí nákupu už je to horší. U směnáren je tvorba účtu většinou jednoduchá a hravě ji zvládne každý. Služby dnes často vyžadují i verifikaci uživatele, která probíhá tak, že si od nás vyžádají kopie dvou dokumentů totožnosti (např. občanský a řidičský průkaz) a nějaký doklad o adrese (např. faktura či výpis z bankovního účtu). U kryptoměnových burz už je to o něco složitější.
Existují samozřejmě i další cesty. Dnes již existují kryptoměnové automaty (podobné klasickým bankomatům), decentralizované burzy (hlavně pro pokročilé uživatele) či úplně prostá směna mezi dvěma lidmi, kdy se s někým potkáte na tváří v tvář, předáte hotovost a přijmete kryptoměnu.
Založení kryptoměnové peněženky je poměrně jednoduché a většina z nich má skvělé návody. Práce se samotným systémem kryptoměn má ale svá pravidla, které je naprosto zásadní pochopit. Transakce jsou nevratné a nikdo za ně neručí. Jakmile někdo ukradne vaše přístupové údaje, odpovědnost padá jen a pouze na vaši hlavu. Absolutní svoboda s sebou nese i absolutní odpovědnost.
Jedná se o až překvapivě jednoduchý přístup k investování. V přesně stanovený čas budeme pravidelně investovat stejnou částku. Taková strategie může například znít: “každý pátek odpoledne koupím bitcoin za 500 Kč.”
Díky postupnému průměrování ceny se tak nemusíte starat o to, jestli nakupujete ve správný čas či nikoliv. Jednoduše omezujete vliv volatility trhů. Jestliže se chcete dozvědět o DCA víc, můžeme vás odkázat na náš článek, který se problematikou přímo zabývá.
Kryptoměnová peněženka je software, který umožňuje ochranu přístupových údajů ke kryptoměnám a napojení na kryptoměnovou síť (např. na Bitcoin). Zvolený název je lehce zavádějící, jelikož taková peněženka ve své podstatě žádné kryptoměny neuchovává. Jednotky jsou pouze záznamy v decentralizovaných databázích a peněženky poskytují přístup k jejich ovládání. Peněženky je možné rozdělit na dvě velké skupiny - softwarové a hardwarové.
První z nich se vyznačuje především svou jednoduchostí. Většinou nic nestojí, je možné si je stáhnout na počítač či smartphone. Na druhou stranu se jedná pouze o programy a jejich uživatel je tak vystaven potenciální hrozbě virtuálního útoku. Jako příklad můžeme uvést mobilní aplikace Coinomi či Trust Wallet. Hardwarové peněženky jsou naprostým opakem. Existují v reálném světě a vypadají jako malé flash disky. Jejich cena se pohybuje mezi 1 500 - 5 000 Kč. Jejich nespornou výhodou je ale skálopevná bezpečnost. Hodí se tak pro uchovávání velkých částek. Češi jsou přitom v tomto oboru už navždy zapsáni, a to kryptoměnovou peněženkou Trezor, které si cení lidé po celém světě. Jsme jednoduše špička.
Jak funguje směnárna?